rantem utrzymania normalnego stanu działalności państwa, dlatego rządy wielu krajów stają przed wielkim dylematem - skąd wziąć dostateczną ilość surowców i z jakiego ich rodzaju skorzystać? To jednak nie tylko problem utrzymania infrastruktury państwowej czy elektrowni produkujących prąd. Energetyka jest równie ważna z każdym gospodarstwie domowym, a dywersyfikacja jej źródeł może być strzałem w dziesiątkę i sposobem na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Co rusz widzimy kolektory słoneczne, zamontowane na dachach bądź placach w okolicy domów jednorodzinnych. Te kolektory, wytwarzające energię odnawialną, wchodzą w skład tzw. fotowoltaiki, czyli energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródła naturalnego - w tym wypadku ze światła słonecznego. Fotowoltaika staje się coraz popularniejszą metodą na zredukowanie kosztów rachunków za prąd. To prozaiczne tłumaczenie, ale sprawa jest znacznie bardziej rozległa. Energia odnawialna pomaga zadbać o środowisko. Spalając paliwa kopalniane, aby ogrzać nasz dom, produkujemy dużą ilość szkodliwych składników, które dostają się do atmosfery. Fotowoltaika, czyli kolektory słoneczne nie produkują żadnych ubocznych produktów, dlatego korzystanie z nich jest niezwykle ekologiczne. Energia odnawialna zaczyna świecić triumfy nie tylko na poziomie całych państw, ale także w małych gospodarstwach domowych
Kolektory umieszcza się na dachu lub
Energia odnawialna jest wytwarzana dzięki energii słonecznej, energii wiatru i wody, energii geotermalnej i energii z biomasy. Zasoby odnawialnych źródeł energii uzupełniają się w naturalnych procesach, a więc nie da się ich wyczerpać.
Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej dbamy o ochronę środowiska. To właśnie dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii przyczyniamy się do polepszenia stanu lokalnego środowiska naturalnego.
Energia słoneczna jest bezpośrednio wykorzystywana do produkowania energii elektrycznej za pomocą fotoogniw. Jest to tzw. energia fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym sposobem na zamianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
W fotowoltaikę inwestują nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale też przedsiębiorcy. Ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i częstym zmianom ceny energii elektrycznej, przedsiębiorcy decydują się na montowanie własnych elektrowni, na którą składają się panele fotowoltaiczne.
Kolektory słoneczne montuje się do istniejącej instalacji i wykorzystuje do przemiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektory umieszcza się na dachu lub na konstrukcji wsporczej ustawionej na gruncie. Nachylenie kolektorów wynosi mniej więcej 40°. Wyróżniamy kolektory płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne. Najbardziej popularny jest kolektor płaski, który co prawda ma mniejszą efektywność energetyczną, jednak jest najtańszą ofertą na rynku.
Znaczenie fotowoltaiki - wykorzystanie, opłacalność, sposób montażu
Fotowoltaika to ostatnio bardzo modny i popularny temat. Czy właściwie jest fotowoltaika? Jak ją wykorzystać? Czy jest to metoda opłacalna i bezpieczna?
Fotowoltaika to dział nauki, zajmujący się przekształcaniem energii pobranej z promieni słonecznych na energię elektryczną wykorzystywana pod postacią prądu. Dzięki odbieraniu odnawialnej energii pochodzącej z promieni słonecznych oraz przekonwertowaniu jej możliwe jest uzyskanie prądu elektrycznego, którym można zasilić całe gospodarstwo domowe lub firmę.
Zjawisko fotowoltaiki można wykorzystać zarówno do celów prywatnych, jak również podczas zarządzania przedsiębiorstwem. Promienie słoneczne zostają pobierane przez specjalnie zamontowane kolektory słoneczne, które dzięki swojej budowie i właściwościom dostarczają prąd do urządzeń elektrycznych.
Panele słoneczne powinny być odpowiednio zamontowane, aby mogły w dogodny i prostu sposób pobierać energię cieplną. Standardowym sposobem ich montażu jest umiejscowienie ich na specjalnie przygotowanych pochyłych konstrukcjach lub wmontowanie w spadzisty dach. Elementy te powinny być ustawione na południowa stronę świata, tak aby wydłużyć i zintensyfikować możliwość poboru ciepła.
Stosowanie rozwiązań fotowoltaicznych to działania bardzo opłacalne. Koszty związane z utrzymaniem i wydatkami na prąd znacznie się obniżają, a sama obsługa jest prosta i mało skomplikowana. Pobierana energia słoneczna to energia odnawialna, a korzystanie z kolektorów znacznie przyczynia się do dbania o środowisko naturalne.