wieku wiele państw (w tym także Polska) wprowadziło dofinansowania, mające na celu spopularyzowanie tego typu systemów.
Panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Zastosowanie to wykorzystywane jest od lat w elektronice użytkowej. Kalkulatory, doświetlenia znaków drogowych oraz lampy ogrodowe przez lata ułatwiały nam życie. Sektor ten od kilkunastu lat dynamicznie się rozwija. Z powodu na swoją praktyczność, ekologiczność oraz dużą żywotność, panele fotowoltaiczne zyskują coraz większe grono poparcia. Warto dodać, że koszty zakładania i użytkowania tego typu paneli maleją, a w fazie testów są tańsze i tak samo efektywne technologie.
Kolektory słoneczne
Solary mylone są często z panelami fotowoltaicznymi przez podobny wygląd oraz użycie tego samego źródła darmowej energii.
Różnica polega na tym, że kolektory to urządzenia, które rewoltują energie promieniowania słonecznego na ciepło, a nie na prąd. Energia cieplna przekazywana jest poprzez nośniki, którymi może być woda, glikol lub powietrze. W naszym klimacie, w miesiącach letnich energia solarna może całkowicie zastąpić konwencjonalne urządzenia grzewcze. W chłodniejszej części roku zaś, doskonale odciążają urządzenia grzewcze.
Nic więc dziwnego że cel ten
Ekologia jest obecnie trendem spotykanym na każdym etapie życia codziennego. Każdy z nas chce przyczynić się do ochrony środowiska w jak największym stopniu. Nic więc dziwnego, że cel ten jest osiągany na różnych płaszczyznach działania.
Jednym z nich jest fotowoltaika. Metoda ta polega na pozyskiwaniu światła słonecznego, przetwarzanego na niezbędny do codziennego funkcjonowania prąd elektryczny. Istnieje kilka rozwiązań, jakie daje nam fotowoltaika. Jednym z nich i chyba obecnie najpopularniejszym są kolektory słoneczne. Takie zastosowania przyczyniają się do pozyskania energii, którą można następnie wykorzystać w środowisku domowym. Przydomowe kolektory słoneczne mocowane są najczęściej na dachu budynku, nieco rzadziej na jego bocznej elewacji. Położenie kolektorów zależne jest od kąta padania promieni słonecznych. Rozmieszczone na dachu dają możliwość pozyskiwania energii nawet w mniej słoneczne dni. Innym rozwiązaniem, jakie daje fotowoltaika jest stosowanie paneli słonecznych na polach uprawnych czy w pobliżu sygnalizacji świetlnych. Zlokalizowane w ten sposób kolektory słoneczne powodują, że pozyskana za ich pomocą energia odnawialna wykorzystywana jest przez rolników, służby drogowe czy władze gminne.
Podsumowując, niezależnie od zastosowanej metody, energia odnawialna stanowi dodatkowe źródło energii, mające istotny wpływ na ochronę środowiska. Decydując się jednak na rozwiązania, jakie daje fotowoltaika, warto pamiętać o tym, by wybrać takie, które będzie miało najkorzystniejszy wpływ zarówno na otaczające nas środowisko, jak i nasze zapotrzebowania energetyczne.
ogrzania naszego domu dzięki czemu nie
Innowacyjne technologie dotyczą niemalże wszystkich dziedzin życia. Postęp zauważalny jest także w obszarach podstawowych, dotyczących żywotnych spraw naszego życia. Jedną z takich dziedzin jest oczywiście bezpieczeństwo energetyczne, czyli najprościej mówiąc - możliwość zapewnienia nam odpowiedniej ilości nośników energii niezbędnej do normalnego, niezakłóconego funkcjonowania na co dzień. Najważniejszymi nośnikami energii, dominującymi w Polsce przez dziesięciolecia były węgiel i jego produkty pochodne, który był wykorzystywany szczególnie w wiejskich domostwach.
Dziś odchodzi się od tego surowca na rzecz innych źródeł takich, jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Szczególnie duże znaczenie nabiera także energia odnawialna. Pochodząca ze źródeł odnawialnych energia jest obojętna dla środowiska, a nawet przyczynia się do jego naprawy. Korzystając z zielonej energii dbamy o środowisko i nie przyczyniamy się do degradacji natury. Znanymi formami korzystania z tej energii są elektrownie wodne, wiatrowe, wykorzystywanie biomasy, ale także fotowoltaika. Korzystanie z energii słonecznej jest najprostszym do zastosowania rozwiązaniem, jeśli posiadamy wystarczająco dobrze nasłonecznione miejsce np. w ogródku czy na dachu budynku. Kolektory słoneczne pomagają nam oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Skumulowana energia zostanie użyta do m.in. ogrzania naszego domu, dzięki czemu nie będziemy musieli używać do tego surowców nieodnawialnych takiej jak węgiel czy gaz ziemny. Takie rozwiązanie jest przyszłością energetyki cieplnej.